Zübük-Aziz Nesin İnceleme

0
57

Aziz Nesin bu romanında, çok partili döneme giren Türkiye’nin, kendi yağında kavrulan bir kasabasında geçen olayları eleştirel bir dille mizaha döküyor. Olay örgüsü, devlet kurumlarının yozlaşmışlığından tutun da, toplumun buna çanak tutmasına, aydın-halk çatışmasından, çıkarlar üzerinden yapılan ilkesizliklere kadar birçok aksak yön üzerine kurulmuş. Aslında bu kasaba Türkiye’nin ta kendisi oluyor bu romanda.

Romanın ana karakteri İbraam Zübükzade’nin türlü kurnazlıklarla kariyer basamaklarını üçer beşer tırmanırken bu yolculuktaki en büyük yoldaşlarının, üzerine basarak yükseldiği insanlar olması özeleştiri yapmamızı sağlıyor. Roman, gidişatı eleştirirken buna katkı sunan bizleri aynaya bakmaya sevk ediyor.

‘’ Benim için şimdilik tek amaç, burdan kurtulmak. Ama gerçekten zübüklerden, kendi zübüklüğümüzden kurtulabilecek miyiz? ’’

Kendi zübüklüğümüzden kurtulmadıkça, zübükler hiç bitmeyecek ve bu kitap her devrin okunası kitabı olmaya devam edecektir. Kitaplığınıza kaliteden başka bir şey katmayacak olan bu roman, hayatınıza çok şey katabilir.

‘’Deryalar mürekkep, ormanlar kalem olsa, bu ırzı kırığın vasfına yetmez, bey. Hangi birini anlatsak ki… ‘’

İyi okumalar!

KÜNYE
Adı: Zübük/Kağnı Gölgesindeki İt
Yayınevi: Nesin Yayınevi
Basım: 23. Baskı
Sayfa: 272

Moderatör: Mehmet Altundağ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here