Yüzyıllık Yalnızlık Kitap İncelemesi

0
174

Güney Amerika’nın önde gelen yazarlarından Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtı kabul edilen bu eserde bir ailenin nesiller süren hikâyesini gerçek olaylarla iç içe geçmiş gerçeküstü olaylarla birlikte bulacağız.

Maceracı bir büyükbaba ile tutarlı ve dengeli bir büyükannenin adları bir örnek çocukları, torunları ve devam eden nesillerinin her bir üyesinin adları gibi benzeyen kendi hikâyesini kısa kısa da olsa  bulabileceğimiz bir roman bizleri bekliyor.

“Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.”

Yazarın öncüllerinden de kabul edildiği ve bir önceki paragrafta kendi cümlelerinden fazlasıyla özümsediğini anladığımız  ‘ büyülü gerçekçilik ’ akımının bütün karakteristik öğelerini romanın her bölümünde iliklerimize kadar hissediyoruz.

Büyülü gerçekçilik akımını beğenip benimseyenler için okuması çok keyifli olacak bu eseri, tarzı kendisine uzak gelen kişilerin beklentilerini bir miktar azaltarak okumalarını tavsiye edebilirim.

Herkese kaliteli ve keyifli okumalar dilerim.

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı : Cien años de soledad
Yazarı : Gabriel García Márquez
Basım:  69.Baskı
Çeviri : Seçkin Selvi
Yayınevi : Can Yayınları
Sayfa Sayısı : 464
Moderatör : Osman Demirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here