Venedik Taciri-William Shakespeare

0
125

1596-1600 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen Venedik Taciri, içerdiği önemli noktalar açısından Shakespeare’in en çok konuşulan eseri haline gelmiştir.

Üzerinde en çok durulan nokta kitapta anti-semitizm propagandası yapıldığı yönündedir. Kitabın ana karakterlerinden olan Yahudi Shylock kitapta yer yer nefret ettiğimiz yer yer ise empati kurduğumuz yegâne karakterdir. Oysaki Shakespeare’in bu konuya bakış açısı şöyledir: dönemin popüler bir konusunu ele alarak işe karakteri yaratmakla başlıyor ve kendine has gerçekçi karakter yaratımını karşı görüş olarak savunabilecek bir diyalekt oluşturuyor.

Kitabın yazıldığı dönemdeki muadili olarak Christopher Marlowe’un Maltalı Yahudi’si örnek gösterilir. Yazılış ve işlenişi bakımından aynı düzlemde ilerleyen kitaplarda birbirlerini tamamlayan ve ayıran nüanslar var.

Kitap hakkında esas ilginç olan ise o dönemin İngiltere’sinde gerçek bir Yahudi yaşamamaktadır. Yani Shakespeare gerçek bir Yahudi görmeden, sadece söylentilere dayanarak bu karakteri oluşturmuştur. Buna rağmen bana göre Yahudi Shylock bu tasavvurun kitapta tezahür eden en gerçekçi halidir.

Diğer bir yandan ise kitapta dinsel göndermeler bolca mevcuttur. Başta Antonio karakteri üzerinden Yahudiliğe ve genel olarak da Hristiyanlığa ince ince dokunuşlar yapar Shakespeare. Hatta biraz daha ileri giderek ara bir öykü olarak Yahudi-Hristiyan aşkı bile kurgular bizim için.
Okuyucuları asıl etkileyen başlı başlına iki olay “Mücevher Kutusu” ve “Mahkeme” tiratlarıdır. Özellikle “Mahkeme” tiradı günümüzde modern olarak Hukuk Fakülteleri’nde işlenmektedir.

Kitabın içerisinde bizi şaşırtan olgulardan biri ise bir eşcinsel hikayenin kitaba nerdeyse kripteks gibi gizlenmesidir. Bunu burada çok açmak ve sürprizi bozmak istemiyorum. Bu hikayeyi biliyorsanız yoruma da ekleyebilirsiniz?
Herkese iyi okumalar!

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: The Merchant of Venice
Yayınevi: İş Bankası Yayınları
Sayfa Sayısı: 115
Çevirmen: Özdemir Nutku
Basım: 9. Baskı
Moderatör: Can Öksüzoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here