Vadideki Zambak Kitap İncelemesi

0
140

Dünya klasikleri kapsamında değerlendirilen Vadideki Zambak romanı, yazıldığı günden bugüne kadar canlılığını koruyarak  çok okunan ve hakkında inceleme yapılan eserlerden biri olma özelliğini muhafaza etmiştir. Yazarı Honore de Balzac’ın  en önemli eseri olarak kabul edilen roman, temsil ettiği realizm akımının tüm özelliklerini başarıyla yansıtmaktadır.

İmkansız Aşkın Hikayesi

Roman 17. yüzyılın Fransa’sında geçmektedir. Romanın başkahramanı Felix, zengin ve soylu bir aileden gelmektedir. Felix Paris’te eğitim almış, sonra ailesinin yanına Tours’a dönmüştür. Felix’in ailesi oldukça otoriterdir. Kahramanımız, aile sevgisinden yoksun büyümüş ve bu yoksunluk ileride yaşayacağı olayların temelini inşa etmiştir.

Felix bir gün, bir baloya katılır. Bu baloda Henriette adında kendisinden yaşça büyük bir kadınla tanışır. Henriette evlidir ve çocukları vardır üstelik kocası, Kont unvanına sahip, sert mizaçlı bir aristokrattır. Henriette evliliğinde mutsuz, eşi ona kaba ve ilgisiz davranmaktadır.

Felix, Henriette’e aşık olur, aslında Henriette de Felix’e aşık olmuştur; ama bu duygularını açığa çıkarmak istemez. Sebebiyse her fırsatta dile getirdiği üzere kendisinin hayatta sahip olduğu bu yüce değerlerdir; iffeti, onuru ve çocukları. Felix ise Henriette’in çocuklarına bağlılığı ve sevgi dolu tavırlarından dolayı aile sevgisini onda bulmuştur.

Aşk Üçgeninde Yaşanan Karmaşa

Felix ve Henriette duygularını bastırmayı başararak dost olarak kalırlar, Felix sürekli Henriette’in evine ziyarete gider ve Henriette’in eşi de artık Felix’i  bir aile dostu olarak kabul etmiştir. Bu ziyaretlerde Henriette, Felix’le sohbet ederek yalnızlığını, eşiyle olan sorunlarını unutmaya başlar. Felix bir gün Paris’e gider ve orada bir davete katılır. Davette tanıştığı Lady Dudley ile yakınlaşır. Ona aşık olduğunu zanneder! Henriette bu habere hiç sevinmez çünkü Felix’i kendi kızıyla evlendirmeye karar vermiştir.

Vadideki Zambak’ın Temsil Ettiği Değer

Zambak çiçeği; saflığı, temizliği ve masumiyeti temsil eder. Roman kahramanı Henriette ise bir vadide doğa ile iç içe olan bir bölgede yaşamaktadır. Bu nedenle Felix, umutsuz aşkına “Vadideki Zambak” adını verir. Bu kavramı romanda bir metafor olarak kullanan Balzac, aynı zamanda kendi yaşamındaki sevgisizliğe ve mutsuzluğa da vurgu yapmak istemiştir. Roman, yazarın yaşamından da izler taşımaktadır.

Geri kalan izleri bulmak da siz okuyucuların görevi, iyi okumalar!

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı:  Le Lys dans la vallée
Yayınevi: Notos
Sayfa Sayısı: 410
Çevirmen: Cemal Süreya
Moderatör: Necip Fazıl Karakeçili

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here