Türlerin Kökeni-Charles Darwin

0
103

1869 yılındaki ilk basımından beri tartışma konusu olan “Türlerin Kökeni” hala en çok gündemde olan evrim teorisinin sağlam basamaklarından birisi olma özelliğini koruyor.

Bilinen en büyük yanlışlardan biri Evrim Kuramı’nı tamamiyle Darwin tarafından teori haline getirilmesidir oysa Darwin “Doğal Seçilim” ‘i anlatmış ve günümüzde Evrim teorisi hala bu kanı üzerine şekillenmeye devam etmektedir.

Bahsettiğimiz gibi Evrim, zaten tahmin ediliyor ;ancak tutarlı bir mekanizmayı kimse sunamıyordu. Darwin “Doğal Seçilim” ile bu mekanizmayı sağlam bir şekilde oturtmuştur. Kendisi ile aynı zamanda bu mekanizmayı keşfeden ve birbirleriyle fikir alışverişi yapan “Alfred Russel Wallace” hakkını teslim etmek gerekiyor.
Darwin bu mekanizmayı uzun yıllar süren gözlemlerden sonra bu kitabında açıklamayı başarmıştır. Başarmıştır başarmasına da arkasından gelen uzun eleştirilerin ve bu eleştirilere cevap verme gereği hisseden Darwin’in kitabı her basımda daha da kalın hale gelmiştir. Bizim incelediğimiz kitap ise ilk basıma yakın en yalın basımlardan bir tanesidir.

Darwin’in bu kitabına gelen en büyük eleştirilerinden biri, teolojik sorunlardır. Darwin bu konu yüzünden çoğu zaman haksız yere eleştiriye uğramıştır. Oysa kitapta ve mektuplarında da dinsizliğe karşı bir emare olmamakla beraber tam tersi durumu görebiliyoruz ki bizim ilgilendiğimiz –ve ilgilenmemize gerek olmayan- kısım bu değil.

Eserde ikinci dikkatimizi çeken kısım ise Darwin’in biliminsanı yönü. Daha sonra da kendi adı verilen bir metodolijiyle araştırmalarını titizlikle sürdürmüş, her zaman yanılıyor olabileceğini söylemiş, bazı kısımlarda ise bilimin henüz kendi teorilerini ispatlayacak kadar ileri olmadığını söylemiştir. Her zaman gözlem yapmış, her zaman kanıt toplamış, sorgulamış ve gerektiği zaman meslektaşlarıyla fikir alışverişi yapmaktan geri durmamıştır. Kelimenin tam anlamıyla çağını aşan bir biliminsanıdır.

Darwin bu eserini yazarken henüz genetik biliminin olmadığını ve bilimsel açıdan dünyanın uyanma evresinde olduğunu söylemekte yarar var. Unutmadan eğer okumaya karar verirseniz kitabın bir bilim kitabı olduğunu ve biraz yorulacağınızı söyleyebiliriz.

İyi okumalar.

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: On the Origin of Species
Yayınevi: Alfa Yayınları
Çeviri: Bahar Kılıç
Basım: 2. Basım
Sayfa Sayısı: 472+
Moderatör: Can Öksüzoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here