Tanrıların Arabaları Kitap İncelemesi

0
143

Tanrıların Arabaları, ne kadar iddialı bir kitap ismi değil mi?  Peki bu iddialı ismin arkasındaki metin, kitap ismi kadar sağlam mı?  Bu soruların hepsinin cevabı kitapta saklı, anahtarını da incelememize sakladık buyurun bulun.

Gelin kitabı birlikte inceleyelim. İlk olarak metindeki bilgilerin çoğu doğru olmakla birlikte üstünde hala tartışmalar yaşanan bazı tarihi olayları ve muğlak konuları, var olmuş gerçekler gibi gösteren yazar, bir yanılgı doğurmuş yazarımızın düştüğü bu yanılgıyı düzeltmek kitabın okuyucularına düşüyor. Yazarın kitaptaki yanlışını söyleyip noktayı koyalım ve kendimizi mitolojilere, efsanelere, destanlara, halk hikayelerine ve  sözlü kaynaklara ışık tutan tarihsel gerçeklere bırakalım. Bu yolculuğumuzda uğramayacağımız bir konum yok. Sümer uygarlığından, Nazca Antik Şehrine,  Palpa Vadisinden, Pisco Körfezine, Tiahuanaco şehrinden, Sacsayhuaman Harabelerine, Paskalya Adasından, İnka medeniyetine  ve daha  yazamadığımız ama tarihin derinliklerinde fısıltılarla yaşayan nice yerler…

Yukarıda sıraladığım antik yerlerle ilgili bilgilerimiz kronik bilgilerle sınırlı kalıyor işte tam bu noktada yazarımız devreye girerek, bize tarihin arka odasında saklı tutulan ve herkesin açmaya korktuğu sandığı açarak yol gösteriyor. Tarih bilimine, arkeolojiye, uzay bilimlerine ve bütün medeniyet olgularına bakış açınız değişecek!

Çoğu kez dilimizin ucuna gelen fakat otosansür mekanizmasının devreye girdiği anlarımız olmuştur.  Merak etmeyin artık bu mekanizmaya zihninizde yer  yok zira yazarımız bu mekanizmayı al aşağı ediyor! Peki geçmişimizi bilmeden, geleceğimizi nasıl tasarlayabiliriz? Uygarlığımızı basmakalıp düşüncelerle ne kadar ileri taşıyabiliriz, zihnimizi tabulara dayayarak daha ne kadar idame ettirebiliriz? Klasik dini görüşlerimizi bir kenara koyup üzerinde etraflıca düşünmemiz gereken çok büyük olaylar var.  

Küçükken uzayı nasıl hayal ettiğinizi bilmiyorum ama şundan eminim ki muhakkak hayal ettiğiniz düşüncelerin limanına uğrayacaksınız. Geminin kaptanı siz olabilirsiniz ama kontrolün sizde olmadığı kesin!

İncelemeyi yazarın ilk sözüyle noktalıyorum.

Bu kitabı yazmak yürek işiydi, okumak da bir o kadar cesaret gerektirecek.

Künye
Orijinal Adı: CHARİOTS OF GODS
Yayınevi: ARTEMİS YAYINLARI
Basım: 10. Baskı
Sayfa: 220
Çeviri: Aslı Gizem KORKMAZ
Moderatör: Ahmet DEMİRKOL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here