Oz Büyücüsü Kitap İncelemesi

0
71

Kalp, akıl, cesaret ve ev hasreti. Bu dört şeyin hasretini çeken grubumuz Zümrüt Şehri’ne yani kuvvetli ve bir o kadar da korkunç Oz Büyücüsü’nün yanına doğru yola çıkarlar. Her seferinde belirli badireler atlatırken yolculuk esnasında ise kendilerini bulup, arkadaşlığı tadarlar.

L. Frank Baum 1900 yılında her akşam kendi çocuklarına anlattığı Oz maceraları, kitaplaşarak basıldı. Kariyerinden birçok başarısız girişim geçtikten sonra bu kitabıyla dünya çapında büyük bir hayran kitlesi ve başarı yakaladı. Oz Büyücüsü’nden sonra -çeşitli yazarların katkısıyla- toplam 40 tane daha Oz kitabı yazıldı.

Başarı o kadar büyüktü ki yaklaşık 12 sene süren müzikal gösterisi Broadway’den inmedi.

Tarihe ise Amerika’nın orijinal masalı olarak işlendi. 1939 yılına gelindiğinde ise MGM Stüdyoları tarafından Oscar kazanan filmi çekildi. Tabi L. Frank Baum bu filmden daha önce kendi stüdyosunu kurmuş ve Oz Büyücüsü’nün filmi çekmişti.

Şahsi olarak şunu söyleyebilirim: Oz ile yaklaşık 8 yaşlarında tanışmıştım şimdi ise bir yetişkin olarak bu kitabı okudum. İki okuyuşumda da farklı tatlar aldım. İleride bir kere daha bu diyarı ziyaret edip hem orda hem kendi içimde neler değiştiğine bakmak istiyorum. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, ne bu 40 kitabın ne de diğer Frank Baum’un kitaplarının çevirisi olmadığını üzülerek söylüyorum ve iyi okumalar diliyorum.

Künye
Orijinal Adı: The Wonderful Wizard of Oz
Türkçe Çeviri: Volkan Yalçıntoklu
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskı: 2. Basım
Sayfa: 144

Moderatör: Muhammed Can ÖKSÜZOĞLU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here