Kral Oidipus Kitap İncelemesi

0
135

İncelememize geçmeden önce isterseniz kitabın içeriği hakkında biraz bilgi vereyim ama unutmayın ki bu kısım sizin okuma zevkinizi kaçırabilir. O yüzden böyle bir olay sizi rahatsız etmeyecekse veya kitabı hali hazırda okumuşsanız devam edin.

M.Ö 495-406 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen  Sophokles’in günümüze kalan yedi oyunundan biri olan eserde; Laios, Thebai ülkesinde kral konumundadır. Karısı ise yeni bir çocuk doğurmuştur. Bu doğum üzerine tanrı olan Apollon, çocuğun babasını öldüreceğini söyler. Kral ve karısı bu durum karşısında çok korkar ve çareyi doğan çocuğun ayaklarını bağlayarak kayalıklardan aşağı atmakta bulurlar. Çocuğu attıkları zaman bu lanetten kurtulduklarını sanırlar. Fakat olaylar bekledikleri gibi gelişmeyecektir. Çocuk düştüğü zaman olay yerinde olan bir çoban, çocuğun hayatını kurtarır ve çocuğu  Korinthos’un kralı ve karısına verir. Buradaki kral ve karısının hiçbir şekilde çocukları olmamaktadır. Bu nedenden dolayı çobanın onlara verdiği çocuğu evlat edinirler. Evlat edindikleri bebek, kayalıklardan atılmadan önce  bağlandığı için ayakları şişer bu şişlikten dolayı bebeğe Oidipus adını koymayı uygun görürler.

Bu çocuk Korinthos’ta kralın sarayında bolluk ve zenginlik içerisinde büyür. Çocuk büyüdüğünde ise kral ile aralarında geçen bir konuşma esnasında kralın ona “uydurma evlat” sözü ile çocuk bir şeylerden şüphelenir. Apollon’un kahini olan kişiye giderek gerçeği öğrenmek ister  fakat kahin ona kimin oğlu olduğunu söyleyemez. Söylediği tek şey ise  babasını öldürüp dul kalan annesi ile evleneceği olmuştur. Bunun üzerine çocuk kahramanımız yaşadığı saraydan kaçar. Kaçtığı sırada ise çok farklı gelişecek olaylar birbiri ardını bırakmaz. Heyecan dolu bu gizem ve macera içerisinde kaybolmaya hazır olun.

Kitap özetinde anlayacağınız üzere çocuk kahraman olan Oidipus’un başına talihsiz olaylar gelmektedir.  Kitabın derinlerine indiğimizde ise Tragedya efsanelerinin ve mitlerinin konu edinildiğini kolay bir şekilde görüyoruz. Yunan trajedi örnekleri arasında en güçlüsü olan bu kitabı okurken anlatılanları olayların içindeymiş gibi yaşayacaksınız.

Eserin yazıldığı dönemde  çevredeki insanların beğenisini fazlasıyla kazanmıştır. İçeriği hakkındaki efsaneleri  o zaman yaşayanlar sözlü olarak dinlemiş de olsa oyunu izlediklerinde aldıkları zevki başka hiçbir yerde bulamamışlardır. Dolayısı ile eser tam bir başyapıt niteliği taşımaktadır. Kitabın etkileyiciliği sayesinde verilen mesajlar halk tarafından büyük bir alçak gönüllülük ile kabul edilmiştir.

Laios, kahinlerin öngördüğü kaderine baş kaldırmak istese de bunda başarılı olamamıştır. Çocuklarını her ne kadar ölüme atıp ondan kurtulmak isteseler de kader yine dönüp dolaşıp onları bulmuştur. Kitabın sonunda bizlere verilen mesaj ise kaderimizi yaşamaktan başka çaremizin olmadığıdır. Kral dahi olsanız kaderinize razı olmanız gerektiğini efsanevi olaylar eşliğinde bizlere aktarmaktadır. Yunan mitolojisine merak salanlar ve bu mitolojiye dair kitap okumaktan hoşlananlar büyük bir zevk ile bu kitabı da okuyacaklardır. Unutmadan şunu da söyleyeyim:  eğer etrafınızda oyununa rastlar ve giderseniz mutlaka bize yorum olarak yazmayı unutmayın!

Not: Çokça karşılaşılan Freud’un Oedipus Kompleksinin isim babası bu eser değil diğer bir büyük tregedya olan Hamlet’dir. Peki Hamlet’in esin kaynağı neresidir? Yorum sizin!

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: Οιδίπους τύραννος
Yazar: Sophokles
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 80
Çevirmen: Bedrettin Tuncel
Moderatör: Onur Yalnız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here