Kozmos, olmuş olan ve olabilecek olan her şeydir. Kozmos, hep vardı ve hep var olacak.

Astrobiyolog Carl Sagan, geniş kitlelere bilimi tanıtıp sevdirmek amacıyla bu kitabı kaleme almıştır. Kitapla aynı isimde ve aynı tarihte 13 bölümlük belgesel uyarlaması da çekilip yayınlanmıştır. ‘’Cosmos’’ Yunanca kökenli bir kelime olup evrendeki düzen anlamına gelir, kaosun zıt anlamlısıdır.

İlk defa kendi gezegenimizin düzenine, kaderine hükmedecek kuvvetimiz var ve bu büyük bir tehlike demektir. Zira şu ana kadar olan bilgilerimiz sabah uçan toz zerresi kadar küçük!

İsmini bildiğimiz bütün insanlar, krallar, göçler, buluşlar, savaşlar ve aşklar tarih kitaplarında yazan ve yazılmamış olan her şey kozmik takvimin 10 saniyesine denk gelmektedir.

Carl Sagan, yukarıda belirttiğim sözleri söylerken kimyasında 58 element bulunan biz insanoğlunun bu akıl almaz büyüklükteki düzenin kendi küçük dünyası merkezli olduğu ahmaklığından çıkmamız gerektiğini kibarca bize fısıldıyor.

Kitap,  sizi rüyalarınızda bile hayal edemeyeceğiniz noktalara götürüyor. Bu algıyla birlikte kitabı incelerken kendi yorumlarımdan daha çok Carl’ın yorumlarına yer vermemin altında bu neden yatıyor.

Kitapta, kişisel görüşlerin hırsı ve insanoğlunun ukala tanımlamalarından ziyade; olgular üzerine inşa edilmiş temeli fiziğe ve diğer güçlü bilim parçalarına dayalı  kudretli bir yapı var. Bu kudretli yapının tek gerçeği var Kozmos.

Yıldız tozu olan varlıklarımız doğanın evriminden, tarihin ayak izlerine , medeniyetin temellerinden günümüze kadar olan her şeyi sorgulayarak bilimin mimarisini oluşturdular.  Ne kadar tarif ve tanım yaparsak yapalım bu kitabı okumadan ve belgeseli izlemeden hükmümüz muğlak kalacaktır.

 Kitap 12 bölümden ve en arkada yer alan zamanına göre büyüleyici resimlerden oluşuyor.

1980 yılında kitapla aynı anda gösterime giren belgeselin, 2014 yılında bilimin değişen öğeleri ve görsel teknolojinin katkısıyla yayınlanan,  Neil deGrasse Tyson’ın  Carl’ın yerine geçtiği Cosmos: A Spacetime Odyssey belgeseli çekilmiştir. Aynı belgeselin, yeni bilgilerin ışığında 2019 yılında 2.sezonunun gösterime sokulması planlanmaktadır.

 

Carl’ın dediği gibi: ‘’İnanmak istemiyorum, bilmek istiyorum’’ diyorsanız! Bilimin aydınlatıcı yolunda sizlerde yolculuk yapmalısınız. Kozmos, sizi kendinize götürecektir!

Zihniniz bilimle dolsun, iyi okumalar.

 

KÜNYE

Orijinal Adı: COSMOS
Yayınevi: ALTIN KİTAPLAR
Basım: 16.Baskı
Sayfa: 384
Çeviri: Reşit Aşçıoğlu

Moderatör: Ahmet Demirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here