Kolera Günlerinde Aşk Kitap İncelemesi

0
171

Koleraya yakalandığını düşündü annesi, oysa aşık olmuştu Florentino Ariza. Ne kadar bekleyebilir insan sevdiğini; birkaç ay, birkaç mevsim, birkaç yıl? Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez, 51 yıl 9 ay 4 gün süren bir tutkuyu anlatıyor bizlere.

Bağlılığın, arzunun ve sabrın vücut bulmuş hali Florentino Ariza, Fermina Daza’ya ilk görüşte sırılsıklam aşık olur. Öyle aşık olur ki, kolera-aşk metaforu zerre şaşırtmaz bizleri. Florentino, edebi kişiliği ve etkileyici mektupları ile sevdiğinin gönlünü kazansa da Fermina, gördüğü baskılar ve yaşadığı duygusal gelgitler sonucunda bu aşk penceresini kendi adına kapatır. Doktor Juvenal Urbino ile mantık evliliği yapan Fermina, kapattığı pencerenin öte yanında mevsimi değiştirme kudreti gösterir ve Florentino’ya bir kış hediye eder.

Florentino, sevdiği kadın evlenmesine rağmen bir başkasıyla olmak istemese de başına gelen beklenmeyen bir hadiseyle, hayatı baştan aşağı değişir. Florentino’nun irili ufaklı ilişkileri defterlere sığmaz hale gelir ancak yarım yüzyıl boyunca hep bir kişiye kavuşma hayaliyle yaşar.

Florentino, bu uzun soluklu yolculuğa yalnız çıkmaz; yılmayan mücadelesini, yenilmez aşkını ve bizleri alır yanına. Bu yolculukta; ayrıntılara boğulduğumuz anlar olur, Florentino kadar yorulduğumuz zamanlar olur fakat her seferinde romandan yayılan gardenya kokuları ile ayakta kalırız.

İyi okumalar.

Künye
Orijinal adı: El amor en los tiempos del cólera
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviri: Şadan Karadeniz
Sayfa: 396
Moderatör: Mehmet Altundağ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here