Kitle Psikolojisi-Sigmund Freud İnceleme

0
121

Bireysel psikoloji ile kitle psikolojisi arasında çok keskin geçişler yoktur. Bireyin kişisel, içgüdüsel dünyasına eğilince çevresinde hayranlık duyduğu, rakip gördüğü kişileri, sevi objesini vb. de incelemek zorundayız ve böylelikle kitle psikolojisinin de kapılarını aralamış bulunmakta olduğumuzu görebileceğiz.

Birey, her daim küçük veya büyük bir topluluğun etkisi altındadır. Kitle psikolojisi de bireyi, bir milletin, bir dinin, siyasal bir düşüncenin, bir ordu düzeninin, bir kastın, bir sınıfın, bir evin, bir ailenin parçası olarak ele alır ve bütün diğer parçalarla ilişkilerini araştırıp, bu durumun getirdiği sorunları açıklığa kavuşturur.

Buna rağmen kitleyi oluşturan bireyler ne kadar benzer özellik gösterirse göstersin veya ne kadar ayrışırsa ayrışsın kitleleşme sonucunda kolektif bir ruh kazanmış olurlar ve böylelikle kitle kendi özgün varlığını oluşturmuş olur. Birey kendisi olmaktan çıkıp irade yoksunu bir makineye dönüşmüştür. Le Bon’dan örneklemeyle anlatmayı denersek; kişinin bireysel yoldan edindiği bilgiler kitle etkisiyle silinip gitmeye mahkumdur. Kitleyi, kendi özlerini korumaya devam ettikleri halde yeni bir organizma oluşturan hücrelerden ziyade, sihirli bir kavalın etkisi altında kalmış fare topluluğuna benzetebiliriz. Kitle, başında bir lider olmadan yaşayamayan sürüdür ve baştaki efendinin kişisel prestiji kitlede büyü etkisi yaratır.

Kitap aynı zamanda günümüzde yaşanan şiddet ve vahşetin nedenlerini anlamak için okuyucuya düşünme fırsatı sunar. Kitaptan elde edeceğimiz nihai gerçek; toplumların bireyde geçmez yaralar açtığı ve yaşadığımız dünyada bunu engellemenin yegane yolunun sevgisizliğin yarattığı nefreti yok etmekten geçtiği gerçeğidir.

Kitabın yazarı ile ilgili birkaç cümle etmek gerekirse; Freud’un olgunlaşma evrelerini yaşadığı trajik olaylarla beraber, azmi ve becerisiyle harmanlayıp eserlerine yansıtmış etkileyici bir yazar olduğunu söyleyebiliriz. Kitabı bir başyapıt değil, bir inceleme kitabı olarak değerlendirmek daha yerinde olacaktır.

KÜNYE
Orjinal Adı: Massenpsychologie und Ich-analyse
Yayınevi: Say Yayınları
Basım: 4. Basım
Sayfa Sayısı: 135
Çevirmen: Kamuran Şipal

Moderatör: Serdar İdemen

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here