Keşanlı Ali Destanı Kitap İncelemesi

0
90

Epik tiyatronun edebiyatımızdaki en önemli eserinin incelemesini yapıp anlatacağım; ama öncesinde bir şartım var! Elinize Türkçe argo kelimeler sözlüğü almanızı istiyorum sonrasında ise kendinizi bu şahesere bırakmanızı…

Morgol gömlek giyerdi
Gümüş köstek takardı
Hafif şehla bakardı
Yaktı mı kalpten yakardı

Onlarca ülkede yüzlerce kez sahnelenen ‘’Keşanlı  Ali Destanı’’ konusu itibariyle metne dökümü harika bir tiyatro eseridir. Bir tiyatro eseri ancak bu kadar güzel kelimelerle yazıya dökülebilir ve okuyucuları büyüsü altına alıp toriklerini kullanmalarına yardım edebilirdi. Sözlerimi bir sonraki paragrafa kamanço ederken kitaptaki şu  beyiti paylaşmadan yapamayacağım:

Memur terfi düşünür
Amir prim sezinir
Doçent kürsü aranır
Fakir pis pis kaşınır
Herkes hesap peşinde
Herkes hesap peşinde
Ahçı pirinç aşırır
Tüccar vergi kaçırır
Patron daktilo alır
Müdür adam kayırır
Herkes hesap peşinde
Herkes hesap peşinde

Tiyatroya gitmeden bile oyunu size metinle yaşatan bu eserin konusu:  haksız bir şekilde katil damgası yiyen kahramanımız Keşanlı Ali’nin, hapisten çıktıktan sonra katil olmanın verdiği avam gururla köyden kente göçle çarpıklaşan kentlerin, kenar mahallelerinde yaşayan eğitim seviyesi düşük güruhun kahramanımızı putlaştırma çabasını ve bu çabanın, süreç  içerisinde tanık olduğumuz arka mahalle kültürünü anlatıyor.

Şahısları ve şiddet kökenli suçlarını övme metaforu zihinsel gelişimini tamamlamamış insan güruhunun en büyük kibridir. Bu kibrin esere yansıyış yönü tabulaştırma, putlaştırma ve en sonunda putları yıkma ritüeliyle son buluyor .Eser, şehirlerde çarpık kentleşmenin ve insanların zihinsel yozlaşmasının temellerinin atıldığı döneme denk geliyor.

Eserde kullanılan argo kelimeler bize dönemin havasını teneffüs ettirirken peykecilere eyvallah demememiz için bize rehber oluyor.

Kitabın ana fikriyse etrafınızdaki keten tohumlarını ayıklayıp onları keşlemememiz gerektiğini bize tembih ediyor.

Haldun Taner’in total entelektüelliği ve bunu eserde kullanış biçimi emin olun aklınızı yerinden oynatacak ve zekasına hayran bırakacak.

Son olarak kitabın en sonunda yer alan, bu destansı eserin sahnelendikten sonra yorumlarıyla fikrimizi ilerleten dönemin fikir ve düşünce aydınlarının sözlerini dikkatle incelemenizi tavsiye ederim.

Şimdi bir lâm elif çevirelim sonra kitabı okuyalım.

KÜNYE
Kitabın Adı: Keşanlı  Ali Destanı
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım: 10.Baskı
Sayfa Sayısı: 154
Moderatör: Ahmet  Demirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here