İcatlarım Ve Hayatım-Nikola Tesla İnceleme

0
86

İlk kez 1919 yılında Electrical Experimenter dergisinde yoğun istek üzere hayatını anlatmaya başlayan Nikola Tesla’nın bu yazı dizisi, ilerleyen zamanlarda erken dönem bir otobiyografi kitabına dönüşecekti. Özellikle bu dehayı kendi ağzından dinlemek bizim için çok ayrı bir tecrübe oldu, belirtmek isteriz.

Magazinsel olarak Thomas Edison ile münakaşaları sık sık gündeme geldiyse bile ikisinin de ileride bu olaylarla anılmak istemeyeceklerini tahmin edebiliyoruz. Radyo, erken dönem internet, alternatif akım, kablosuz elektrik başta olmak üzere 100’den fazla patenti olan ve öncülüğünü yaptığı teknolojinin mucidi Tesla; farklı metotlar kullansa da özellikle başta aydınlatma sistemleri olmak üzere 700’den fazla patenti olan ( Tesla yalnız, Edison bir ekip ile beraber çalışmıştır) Edison gibi insanlar için böyle meseleler sanıyoruz ki yapacakları bilime engel olmamış olsun ki zaten olmamışa benziyor.

Kitabı okurken, hikayesini çocukluk yaşlarından anlatmaya başlayan Tesla’nın bize dahinin kelime anlamını ve eksiklik gözüken şeylerin nasıl avantaja çevrilebileceğini gösteriyor. Tesla’nın muhtemelen genetik bir hastalığı olan sürekli gözünün önüne canlı, kanlı imgeler gelmesi, onu bunları savuşturmak için hayali konuları düşünmeye zorlar. Sonuç olarak bu iş o kadar ilerler ki Tesla artık bir icadı sadece düşünerek tasarlayabilir, çalıştırabilir, eksik bir parça görse bile bunu sadece hayal gücü ile yapabilecek hale gelir. Belki de bu hastalık, onu zamanımızın en büyük dahilerinden biri yapan yoldaki adımlardan biridir,kim bilir.

Daha sonrasında yeteneği ve çekemeyenlerin bile takdir ettiği çalışkanlığı sayesinde kariyer basamaklarını hızla çıkmış ve yakın zamanda tanınan bir bilim insanı yapmıştır ;ancak o asla şan veya şöhretle ilgilenmemiş ve kazandığı tüm parasını tekrardan araştırmalarına yatırmıştır.

Alternatif akım ile endüstride bir çığır açsa da aklı her zaman kablosuz elektrik çalışmalarında idi. Bunun için varını yoğunu yatırmış; ancak lobicilik faaliyetleri yüzünden ve dönemin buna hazır olmaması sebebiyle gerekli maddi desteği asla bulamamıştır. Meşhur bir söz vardır: “Tesla başarılı olsaydı, elektrik kabloları ve faturalar olmayacaktı”. Bilimin ne yöne evrileceğini tahmin edemesek de böyle bir şeyin gerçekleştiği takdirdeki alternatif bir dünya modeli kanımızı kaynatmaya yetti.

Bir dâhinin hayatını okuduk, ona insan olarak baktık. Başarının salt çalışma ile olmadığını, dönemin şartlarının da başarı üzerinde büyük etkisi olduğunu gördük. O ise asla yılmadı ve zamanın bir gün kendisini haklı çıkaracağını söyledi. O göremedi ama biz anlayarak gördük.

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: My Inventions
Yayınevi: Alfa Yayınları
Sayfa Sayısı: 136
Çevirmen: Mehmet Ata Arslan
Basım: 1. Baskı
Moderatör: Can Öksüzoğlu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here