Dr. Moreau’nun Adası-H. G. Wells İnceleme

0
134

Modern Bilimkurgu’nun üç büyük ustasından biri olan H. G. Wells bu kitabında kör talihi yüzünden bir adaya uzun bir süre yerleşmek zorunda kalan bir adamın hayatını anlatıyor ;ancak şüpheniz olmasın ki bu ada Robinson’un adasından biraz farklı.

Kendini uç deneylere adamış ve bu yüzden ülkesi tarafından aforoz edilmiş dahi bilim adamı Dr. Moreau ise burda uzun bir süredir yasaklanmış deneylerini yürütmekte. İnsansı hayvanlar veya hayvansı insanlar. Kitabın esas noktası ise ana karakterimiz Prendick’in karşısındaki bu yaratıklara biraz önce saydığımız sıfatlardan hangilerini yakıştıracağı olacak.
Kitapta Wells ne anlatmak istediğini her zamanki gibi simgelerle anlatmış ve Moreu bir tanrı, onun gibi sürgün bilim adamı Montgomery İsa, hayvan halk ise tebası durumundadır.

Kitap hakkında sıradan bir bilimkurgu okumayacağınızı temenni ederiz. Eğer İthaki Yayınları’ndan okuyacaksanız Margaret Atwood’un önsözü ise okuma keyfinizi ikiye katlayacaktır.
İncelememizin sonuna Dr. Moreau tarafından hayvan halka öğretilen Kanun’unun bir kısmını yazarak bitiriyoruz:

“Dört ayak üstüne inmemek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz?”
“Suyu emerek içmemek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz?”
“Balık ya da et yememek; Kanun budur. Biz insan değil miyiz?”
“Başka insanları kovalamamak; Kanun budur. Biz insan değil miyiz?”

İyi Okumalar!

**Dipnot: Nutuk’da Mustafa Kemal Atatürk, Wells hakkında şu cümleleri söyler:

“Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki sene evvel yayımlanan, bir tarih yazdı. Yapıtının son sahifeleri “dünya tarihinin gelecekteki evresi” başlığı altında birtakım düşünceler içeriyor. Bu düşüncelerde güdülen konu; “Federal bir dünya devleti” dir. Wells, bu bölümde, birleşik bir dünya devletinin nasıl kurulabileceği ve böyle bir devletin önemli ayırıcı niteliklerinin neler olacağı üzerindeki düşüncelerini ortaya atıyor ve adaletin ve tek bir kanunun egemenliği altında dünyamızın alacağı durumu canlandırmaya çalışıyor. Wells, “bütün egemenlikler, tek bir egemenlik içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir güç yaratılmazsa dünya yok olacaktır” diyor ve “gerçek devlet, çağdaş hayat koşullarının bir zorunluk haline getirdiği dünya birleşik devletlerinden başka bir şey olamaz.”; ‘kuşku yoktur ki insanlar, kendi ortaya çıkardıkları şeyler altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmek zorunda kalacaklardır”.


KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: The Island of Doctor Moreau
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 197
Çevirmen: Ali Kaftan
Basım: 5. Baskı
Moderatör: Can Öksüzoğlu

Fotoğraf: http://bit.ly/2xiR2HF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here