Demir Ökçe Kitap İncelemesi

0
125

Okuyacağınız bilgiler ve yorumlar tamamen hayal ürünüdür! Bu kelimeleri okuyorsanız zaten bir hayalin içinde olmaz mısınız? Bizi gerçekten, orada bir yerde olan gerçekten, uzaklaştıran bütün metaforları bir kenara koyup, tüm insanlığı esir almış  Demir Ökçe’yi konuşmaya cesaretiniz var mı? Demir, ökçe bu kelimeler size neyi anlatıyor? Tarihin ilk distopik romanında ne bulmayı umuyorsunuz? Biliyorum bu kadar soru çok ama daha yolun başındayız bundan emin olabilirsiniz. Herkesin aklından geçen romanlar, tiyatrolar, hikayeler var ama emin olun yanılıyorsunuz. Bu roman o sandıklarınızdan değil! Bu roman, herkesin bildiği ama dile getirmeye korktuğu ailenin kötü çocuğu.

Bu çocuk, hor görülmüş, önyargılarla hüküm giymiş, yağmurlu havada sığınacak yeri olmayanların, yaşamak için çabalayanların çocuğu!

Bu kitap tüm insanlığın kitabı! Sabahın 06.00’sında kalkmaya mecbur olanların, öğlen yemeğini evinden getirenlerin, akşam eve yürüyerek dönenlerin kitabı.

Bu kitap: vicdanlarına çamaşır suyu  dökenlerin, kusana kadar yemek yiyenlerin, cebinizdeki bozukluklarda gözü olanların, sizi sürekli  gözetim altında tutmak isteyenlerin kitabı.

Jack London, bütün bunları anlatırken o kadar saf ve temiz bir dil kullanıyor ki bazen kızıyorsunuz biraz daha şiddet ve hırçınlık bekliyorsunuz ama üstad onların tuzağına düşmüyor. Tuzağa düşmediği gibi Ernest Everhard adlı bir küheylan yetiştiriyor .

Ernest, tarihin görüp görebileceği en büyük savaşçıdır çünkü savaştığı kişiler; yaratıklar, canavarlar, iri kıyım güçlü muhafızlar değiller! Tröstleşen, makineleşen, emeksizleşen, kurdukları ucube imparatorluğundaki oligarklar ve onların yardakçıları… Bu güçlere nasıl karşı koyabiliriz diye iç geçirdiğinizi duyar gibiyim ama Ernest bu sesleri duymuyor karşısına çıkan bütün liboş tayfayı ve kara cahil aydınları yerden yeksan ediyor. Çıtlarını bile çıkaramıyorlar biliyor musunuz! Çünkü karşılarında Ernest Everhard var her konuda kendini geliştirmiş hayalini kurduğu yolda  aşkıyla birlikte yaşanabilir bir dünyanın peşinde koşan muzaffer bir lider.

Ernest, yazarımızın bize sunduğu bir lütuf bu nadide karakteri yaşamak ve bu kutlu davasında ona yardımcı olmak istiyorsanız tebrikler sizde Ernest olmaya namzet bir kahramansınız.

Kendi içinizdeki kahramanı bulmanız dileğiyle iyi okumalar.

Bu arada kitabı okumadan önce şu terimleri etraflıca araştırmanızı öneririm: Komün, Materyalizm, Monizm, Oligarşi, Otokrasi, Plütokrasi, Proleter, Serf, Sosyalizm, Tröst…

Künye
Kitabın Orijinal Adı: The İron Heel
Yayınevi: Türkiye İş Bankası
Basım: VII
Sayfa: 320
Çeviri: Levent Cinemre
Moderatör: Ahmet Demirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here