7 Kitap Önerisi / Bir Solukta Okuyacaksınız!

0
64

Sevgili Mithrandir’ler, bugün farklı bir konseptle karşınızdayız. Birlikte birçok kitap incelemesi yaptık, birçok değerlendirmede bulunduk.Bugün size bir solukta okuyabileceğiniz 7 tane kitap önerimiz olacak.

Hani ucundan, kıyısından başlamışsınızdır kitaba ama kitap sizi baymıştır, bir kenara koymuşsunuzdur. Hani herkes önermiştir kitabı, çok hevesli bir şekilde almışsınızdır ama kitabı beğenmemişsinizdir çünkü bir solukta bitirememişsinizdir. Bugün size bir solukta okuyup, hayatınızda derin izler bırakacak 7 tane kitabı önereceğiz.

İlk kitabımız Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam kitabı. Bay C karakteri etrafında şekillenen olay örgüsünde ilerleyen ve kendi yalnızlığınızı bulabileceğiniz, İstanbul’un taştan sokaklarını gezebileceğiniz,sizi 1950’lerin, 60’ların İstanbul’una götüren muntazam bir şaheser.

İkinci kitabımız Franz Kafka’dan Dönüşüm. “Gregor Samsa bir sabah büyülü düşlerden uyandığında…” diye başlıyor kitabımız. Eğer bir sabah büyülü düşlerden uyanmak istemiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Çünkü dönüşeceğiniz ve başkalaşım geçireceğiniz kişiliğiniz sizin en derinlere sakladığınız karakteriniz olacak.

Üçüncü kitabımız Herman Melville’in Katip Bartleby, yani “Yapmamayı tercih ederim”. Eğer yapmamayı tercih ediyorsanız, kendi düşünce evreninizde size dikte edilen bütün öğretilere karşı gelmek istiyorsanız siz de birer Katip Bartleby olabilirsiniz. Bir solukta okuyabileceğiniz, yapmamayı tercih edebileceğiniz ve okumayı tercih edebileceğiniz bir kitap.

Dördüncü kitabımız, J. D. Salinger’dan, Çavdar Tarlasında Çocuklar, yani The Catcher in the Rye. 17 yaşında Holden Caulfield adlı kahramanımızın etrafında şekillenen romanımız kalabalık bir toplumda yaşayan, kendi yalnızlığını dışa vurmayarak, kendi içinde yaşayan ve ilk anlatıcı bakış açısıyla anlatılan 17 yaşındaki bir çocuğun ne kadar total bir entelektüel birikime sahip olduğuna, değişen dünyanın, bizi yalnızlaştıran dünyanın temalarına şahit olabilirsiniz. Bir okuyuşta bitirebileceğiniz ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabileceğiniz muntazam bir şaheser.

Beşinci kitabımız, epik tiyatronun kurucusu ve tiyatronun Türkiye’deki en büyük temsilcisi olan …Haldun Taner’den Keşanlı Ali Destanı. Keşanlı Ali Destanı’nda, gettolarda yaşayan halkın gerçekleri ve yanlışları nasıl yansıdığından, gettodaki halkın ağzından okuyabilirsiniz. Argo kelimelere meraklıysanız, bu argo kelimelerin kitap içerisindeki pasajlarda, metinlerde, kitap içerisindeki uyumuna dikkat ediyorsanız ve tiyatroyu seviyorsanız bir solukta okuyabileceğiniz ve bitirebileceğiniz bir şaheser.

Altıncı kitabımız Jack London’dan Beyaz Diş. Bir kurdun evrimsel süreçten nasıl geçtiğini ve insanla karşılaştıktan sonra farklı bir evrime nasıl yontulduğuna tanık olabileceğiniz, Beyaz Diş’in annesi Kiche’nin Beyaz Diş’le iletişimine ve insanın doğayla, doğanın insanla her ikisinin varlığımızla nasıl uyum içerisinde hareket ettiğini okumak istiyorsanız bu muntazam şaheseri okuyabilirsiniz.

Yedinci ve son kitabımız, J.R.R Tolkien’in Hobbit’i. Tolkien’in kurduğu kurgusal evrenin kendi kalemiyle yazdığı ilk kitaplarından biri. Size fantastik bir kurgu gibi gelebilir ama Hobbit; bir arayışın, bir yok oluşun ve bu süreçte fantastik ögelerin mükemmel bir dille harmanlandığı muntazam bir şaheser.

Ve eğer bu kurgusal evrenin illüstrasyonlu versiyonunu okuyup, kendinizi o evrenin içinde bulmak istiyorsanız bu baskısını okumanızı tavsiye ediyorum. Hobbit, bir solukta okuyabileceğiniz ve kendinizi bu kurgusal evrene kaptırabileceğiniz ilk kitap.

Sevgili Mithrandir’ler, sizin de önerebileceğiniz, bir solukta bitirebileceğimiz kitap listeniz varsa bunu bizimle paylaşmanızı ve yorumda belirtmenizi istiyoruz. İyi okumalarla kalın ve bir solukta bitirin.

Abone Olmayı Unutmayın: http://bit.ly/2Ld3qzm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here